Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
16 lat mierzeja.com

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBIERZ MIEJSCOWOŚĆ

Trasy piesze i rowerowe w Gminie Ustronie Morskie

Międzynarodowy szlak pieszy E-9
Stanowi on fragment europejskiego szlaku prowadzącego znad Atlantyku (Brest we Francji) aż do Braniewa w Polsce. Na terenie gminy ma on kolor czerwony. Dzięki staraniom władz gminy wytyczono tu także szlak rowerowy oznaczony stylizowaną sylwetką roweru w kolorze czerwonym na białym tle. Z przystanku PKS w Ustroniu Morskim można wybrać się w dwie strony. Na zachód w kierunku Kołobrzegu – około 11 km. Trasa prowadzi promenadą nadmorską i plażą do Kołobrzegu. Szlak przecina teren lotniska w Bagiczu, gdzie odbywają się loty turystyczno - widokowe samolotem i motolotnią, oraz - dla odważnych - skoki spadochronowe. Lotnisko jest również miejscem widowiskowych imprez sportowo – rekreacyjnych, np. Motolotniowe Mistrzostwa o Puchar Bałtyku. Kołobrzeg to miasto z ciekawą historią. Koniecznie trzeba tu zwiedzić latarnie i fortyfikacje. Na wschód do latarni w Gąskach – około 8 km. Po drodze przekraczamy rzeką Czerwoną, w której łowić można ryby łososiowate. W okresie od początku września do końca listopada w górę nurtu rzeki na tarło wędrują trocie.

Zielony szlak rowerowy po gminie Ustronie Morskie. Cała trasa ma długość około 23 km. Przecina Kukinkę, Kukinię, Rusowo, Gwizd, Wieniotowo. W Kukinii, w barze rybnym "Superfish" skosztujemy ryb przyrządzonych na 120 sposobów. W Rusowie znajduje się kościółek pod wezwaniem M.B. Różańcowej, jest to jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu - liczy ponad 600 lat. Niedaleko kościoła, w parku podworskim można odnaleźć pomniki przyrody: lipy, jesiony, dęby i platan klonolistny "Antoni", należący do najstarszych drzew tego gatunku w Polsce. W parku znajduje się też częściowa budowla, przypominająca wieżę zamku krzyżackiego wraz z opasającą ją fosą, oraz pozostałości architektury pałacowej - zarys historii pałacyku Damitzów, a później Schröderów. W parku znajdziemy miejsca przeznaczone na odpoczynek. Dalej szlak przemierza polną drogą przez pola i łąki, mijając samotne gospodarstwa wiejskie.

 
Błękitny szlak pieszy do najstarszych dębów w Polsce, oznakowany kolorem błękitnym  (31 km). Z Ustronia Morskiego udajemy się w kierunku Kołobrzegu. Za Sianożętami po przejściu 1200 – 1300 m skręcamy w lewo, przecinamy w połowie płytę lotniska w Bagiczu, po przejściu 600 – 700 m wychodzimy na drogę asfaltową i kierujemy się w stronę w drogi krajowej Kołobrzeg – Koszalin. Po dojściu do drogi krajowej udajemy się w kierunku dawnej stacji PKP Bagicz, gdzie znajdują się tablice informacyjne o szlaku oraz miejsce postoju dla samochodów. Szlak zmierza w kierunku Lasu Kołobrzeskiego, w którym rośnie najstarszy dąb w Polsce "Bolesław". Jego wiek ustalono na podstawie badań dendrologicznych w 2000 r. na 800 lat. W tym samym roku dąb został ochrzczony i nadano mu imię upamiętniające króla Bolesława Chrobrego. 2 km dalej wzrasta jego młodszy brat "Warcisław" - 640 lat. Warcisław został nazwany na cześć Gryfity Warcisława III, za którego sprawą Kołobrzeg w 1255 roku otrzymał prawa miejskie.

Jeśli nie mamy własnego jednośladu możemy go pożyczyć z wypożyczalni rowerów znajdującej się przy ulicy Wojska Polskiego.

POGODA NA MIERZEI
Piątek, 3. grudnia 2021
Pogoda
2o C
Ciśnienie: 1002 hPa
Opady: 0.3 mm
Zachmurzenie: 100 %
Sobota, 4. grudnia 2021
Pogoda
1o C
Ciśnienie: 1002 hPa
Opady: 0.5 mm
Zachmurzenie: 100 %
Niedziela, 5. grudnia 2021
Pogoda
0o C
Ciśnienie: 1003 hPa
Opady: 0.3 mm
Zachmurzenie: 100 %
Poniedziałek, 6. grudnia 2021
Pogoda
-2o C
Ciśnienie: 1011 hPa
Opady: 0.0 mm
Zachmurzenie: 100 %
NEWSLETTER
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać aktualne informacje o najlepszych ofertach.