Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
16 lat mierzeja.com

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBIERZ MIEJSCOWOŚĆ

Bursztyny w Jantarze

Znaczenie bursztynu w Polsce ma charakter sztuki połączonej z tradycją. Bursztyn uważany za żywicę kopalną jest pochodzenia organicznego. Do wykazu minerałów został włączony w XIX wieku przez Breithaupta pod nazwą sukcynit.

Jantar, dla większości osób kojarzy się z bursztynem. Geneza powstawania bursztynu sięga w przeszłość na co najmniej 40 milionów lat. Wtedy to tworzyły się złoża trzeciorzędowe. Złoża te wielokrotnie ulegały erozji, dzięki temu zostały one wyniesione poza zasięg delty bursztynonośnej. Bursztyn dotarł na obszar Polski między innymi dzięki ruchu lodowców.

Dla wielu osób bursztyn jest skarbem bałtyku. Niestety jego związek genetyczny związany jest ze złożami trzeciorzędowymi z rejonu Sambii i ze złóż plejstoceńskich. Bałtyk gości bursztyn dopiero od 10 tys. lat podczas trwającej ciągle wędrówki z opisanych wcześniej złóż.

Dziś spacerując po plaży (najlepiej po sztromie) możemy znaleźć dużo bursztynu. Zwykle są to 4-8 milimetrowe kawałki. Zdarzają się jednak prawdziwe okazy.

Miejscowość Jantar życzymy Państwu wytężonego wzroku i znalezienia wspaniałej pamiątki w czasie urlopu czy wakacji.

NEWSLETTER
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać aktualne informacje o najlepszych ofertach.