Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
16 lat mierzeja.com

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBIERZ MIEJSCOWOŚĆ

Pomniki Mielna

Rzeźba jelenia - znajduje się na skwerze przed Urzędem Gminy, przy ul. Chrobrego 10 w Mielnie.
Została ufundowana w drugiej połowie XIX w. przez hrabiego - mieszkańca jednego z podkoszalińskich dworków. Podczas polowania, urządzonego w dobrach Krępy koło Koszalina, właściciel tej posiadłości, baron von Versen, w towarzystwie pana Nichoy z Unieścia ustrzelił wspaniałego jelenia. Okaz był szczególny, bowiem posiadał 12 odnóg poroża. Dla upamiętnienia tego zdarzenia baron zamówił w Poczdamie wykonanie wizerunku tej okazałej zdobyczy. Wykonano piękny odlew z ,,białego metalu", który po przywiezieniu do Krępy ustawiono u brzegu stawu w parku zamkowym. W 1945 r. pomnik znajdował się w Krępie, stał przed domem kowala. Później, prawdopodobnie w 1946 r., znalazł się w Mielnie, gdzie ustawiono go w dawnym parku uzdrowiskowym. W 1996 roku wandale zniszczyli rzeźbę – wyrwali nogi i odrąbali głowę. Pomnik został odnowiony dzięki staraniom pracownika Mieleńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - Ryszarda Ignaczaka, także zapalonego myśliwego, który postarał się o drewnianą rzeźbę, formy do odlewów i sam odlew. Jeleń powrócił, aby stanąć w sąsiedztwie mieleńskiego komisariatu. Jest to najlepsze miejsce w Mielnie do robienia pamiątkowych fotografii.

Pomnik Syreny - znajduje się on na terenie sanatorium Syrena w Mielnie. Na niewysokim cokole, pośrodku klombu, jest postać Syreny z tarczą i mieczem, wykonana z metalizowanego betonu.

Obelisk trzydziestolecia - pokaźny blok kamienno-betonowy, na którym znajduje się kompozycja trzech głazów i płyt z napisem "W 30-lecie powrotu do Macierzy - Żołnierze - Społeczeństwu - Mielno 1975 r."

Pomnik Lotników - znajduje się na nadmorskiej promenadzie w Mielnie. Na jego obu stronach są biało-czerwone szachownice. Na stronie zachodniej znajduje się mosiężna tablica z oznaką pilota i napisem "Pamięć Lotnikom kpt. Pilot inż. Jan Kozyra, por. pilot inż. Ryszard Duro, poległym tragicznie 7 września 1987 roku koledzy z J. W. 5069"

POGODA NA MIERZEI
Piątek, 3. grudnia 2021
Pogoda
2o C
Ciśnienie: 1002 hPa
Opady: 0.3 mm
Zachmurzenie: 100 %
Sobota, 4. grudnia 2021
Pogoda
1o C
Ciśnienie: 1002 hPa
Opady: 0.5 mm
Zachmurzenie: 100 %
Niedziela, 5. grudnia 2021
Pogoda
0o C
Ciśnienie: 1003 hPa
Opady: 0.3 mm
Zachmurzenie: 100 %
Poniedziałek, 6. grudnia 2021
Pogoda
-2o C
Ciśnienie: 1011 hPa
Opady: 0.0 mm
Zachmurzenie: 100 %
NEWSLETTER
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać aktualne informacje o najlepszych ofertach.